Grafika do poradnika: Ile nóg ma stonoga? Dlaczego rakiety startują na wschód? Teleskop skierowany w rozgwieżdżone niebo. fot. Pexels Lucas

Spis treści

Z pozoru niezwiązane z podstawą programową, ale jak się okazuje chętnie odwiedzane i często wykorzystywane podczas odrabiania lekcji czy w przygotowaniach do egzaminów. Kanały popularnonaukowe, bo o nich mowa, potrafią doskonale zainteresować zarówno młodsze dzieci, młodzież, a także dorosłych.

Są cennym uzupełnieniem lub dodatkiem do lekcji, wprowadzeniem do poruszanych czy zasygnalizowanych treści, a także okazją do poszerzenia wiedzy w różnych dziedzinach.

Filmy zawierają bowiem szybkie odpowiedzi na pytania na temat otaczającego nas świata czy nowinek naukowych, informacje podane są w sposób ciekawy, zrozumiały i zachęcający. A co najważniejsze na wyciągnięcie ręki.

 

Oto nasza propozycja kanałów popularnonaukowych, które świetnie sprawdzą się w edukacji.

 

SciFun  https://www.youtube.com/c/scifun

- kanał prowadzony już od 2011 roku. Znajdziecie tam mnóstwo ciekawostek, zagadek rzeczywistości i fantastyczny świat nauki.

logo SciFun

 

Nauka. To lubię https://www.youtube.com/user/naukatolubie

- kanał prowadzony przez znanego fizyka pisarza i publicystę -Tomasza Rożka. Z jego filmów poznacie największych polskich i światowych naukowców, makro świat , obejrzycie wiele eksperymentów, dowiecie się dlaczego złoto jest drogie, co się kryje w jabłku, a także jak zrobić magiczny piasek.

logo Nauka. To lubię

 

Nauka jest fajna https://www.youtube.com/channel/UCVKMSRsbX7Itv5ZtDHrMvCw

- kanał edukacyjny z eksperymentami dla dzieci, dzięki którym możecie dowiedzieć się m.in skąd się biorą dziury w zębach, jak zrobić własny papier i co odkryjemy pod mikroskopem w kuchni. Znajdziecie tu pomysły na domowe doświadczenia i dowiecie się jak wykonać je krok po kroku, korzystając z przedmiotów i substancji codziennego użytku.

Logo Nauka jest fajna.

 

Centrum Nauki Kopernik https://www.youtube.com/c/CentrumNaukiKopernik

- oficjalny kanał Centrum Nauki Kopernik, gdzie prowadzone są m.in. laboratoria i lekcje online, transmitowane pokazy nieba z planetarium. Wśród opublikowanych filmów zobaczycie też ciekawe wykłady, eksperymenty oraz poradniki np. jak stworzyć własnego satelitę .

Logo Centrum Nauki Kopernik

 

Laboratorium Wyobraźni https://www.youtube.com/c/LaboratoriumWyobraźni

- to kanał poznańskiego centrum nauki.  Umieszczane filmy pozwalają na zdobycie wiedzy, zrozumienie otaczających zjawisk i pobudzenie ciekawości świata.

Logo Laboratorium Wyobraźni

 

Uwaga! Naukowy bełkot https://www.youtube.com/c/UwagaNaukowyBełkot

- ciekawe fakty ze świata nauki. Profesjonalne wykonanie,  konkretna wiedza i źródła w opisach filmów.

Logo Uwaga! Naukowy bełkot

 

Kasia Gandor https://www.youtube.com/c/KasiaGandor

- kanał prowadzony przez biotechnolożkę i popularyzatorkę wiedzy. Znajdziecie tu filmy popularnonaukowe i minidokumenty o środowisku, zdrowiu i technologii. Wiedza podana jest w bardzo przystępny sposób, często obalając popularne mity.

Logo Kasia Gandor

 

Crash course (anglojęzyczny) https://www.youtube.com/user/crashcourse

- ogromna baza wiedzy z różnych dziedzin w pigułce. Serie filmów poświęcone są zagadnieniom socjologii, filozofii, biologii, fizyki, chemii, astronomii, anatomii, ekologii, statystyki, historia filmu i inne.

Logo Crash Course

 

School of life (anglojęzyczny) https://www.youtube.com/user/schooloflifechannel

- znakomity kanał dla wszystkich, którzy rozpoczynają swoją przygodę z filozofią. Znajdziecie tam m.in. serię filmów która w bardzo przystępny i ciekawy sposób opowiada o wielkich filozofach.

Logo School of life

 

Kurzgesagt – In a Nutshell (anglojęzyczny) https://www.youtube.com/user/Kurzgesagt

- znajdziecie tu doskonale opracowane merytorycznie tematy z dziedzin takich jak fizyka, medycyna, technologia czy filozofia opatrzone  genialnymi animacjami. Ułatwieniem jest to, że bardzo szybko dodawane są polskie napisy (zwykle już po 2-3 dniach).

Logo Kurzgesagt

 

Wisecrack (anglojęzyczny) https://www.youtube.com/wisecrack

- materiały tworzą tu naukowcy, filmowcy, artyści i pasjonaci popkultury, którzy są ciekawi i kontemplują otaczający nas świat. Badają wielkie idee, takie jak filozofia i krytyczne myślenie przez pryzmat filmów, programów telewizyjnych, gier wideo, bieżących wydarzeń, książek i nie tylko, a to wszystko na bardzo wesoło.

Logo Wisecrack

A.P.

Pytania do informatora

Zadaj pytanie

 

Brak opublikowanych odpowiedzi do pytań lub nie zadano pytań dotyczących tego informatora.

Ile nóg ma stonoga? Dlaczego rakiety startują na wschód?