Grafika do informatora: Kto szuka, temu sztuka puka do monitora. Fragment zasobów wirtualnej platformy google Arts and Culture

Spis treści

Żeby podróżować do innych krajów i zobaczyć najcenniejsze dzieła sztuki nie trzeba lecieć samolotem, jechać wiele godzin samochodem czy płynąć statkiem. Wiele ciekawych miejsc można zwiedzić bez wychodzenia z domu. Wiele popularnych muzeów zagranicznych, podobnie jak nasze rodzime instytucje, odkrywa przed nami swoje zbiory online, zaprasza na wirtualne spacery i organizuje lekcje w cyberprzestrzeni. Niektóre pozwalają nawet zajrzeć do zakamarków, których nieudostępnianą w trybie stacjonarnym.
Tym razem przygotowaliśmy dla Was listę niezwykłych muzeów sztuki, znanych na całym świecie ze swoich wspaniałych kolekcji.

Musée d’Orsay w Paryżu KLIK

Muzeum znajduje się w przepięknym budynku starego dworca, tuż nad brzegiem Sekwany. Bogata kolekcja obrazów impresjonistów i postimpresjonistów przyciąga turystów z całego świata.  Wśród licznych zasobów znajdziecie tu m.in. dzieła takich twórców jak van Gogh, Cezanne, Degas, Monet, Renoir, Sisley czy Rousseau.

Logo d'Orsay

 

Louvre Museum w Paryżu KLIK 

Luwr to najlepiej rozpoznawalne muzeum na świecie i jedna z najważniejszych atrakcji Paryża. Zawiera ponad trzysta tysięcy dzieł sztuki. Na ponad 55 kilometrach kwadratowych powierzchni zebrano eksponaty pochodzące z niemal wszystkich epok oraz stron świata. Jeśli nie macie akurat całego tygodnia, żeby zwiedzić to muzeum lub nie można tego zrobić z innych powodów, warto zajrzeć na stronę internetową muzeum, gdzie znajdziecie m.in.  wirtualną galerię, kolekcję filmów i możecie pospacerować online.

  • filmy KLIK
  • zwiedzanie oline KLIK
  • kanał YouTube KLIK
  • mapa Luwru z podstawowymi informacjami w języku polskim KLIK

Logo Louvre

 

Guggenheim Museum w Nowym Jorku KLIK 

Muzeum sztuki współczesnej na Manhattanie, jedno z najsłynniejszych i najczęściej odwiedzanych przez miłośników sztuki. Budynek tego muzeum już sam w sobie jest atrakcją ze względu na swój wyjątkowy kształt. W środku znajdziecie m.in. dzieła impresjonistów oraz post-impresjonistów. Można podziwiać takich autorów jak Cézanne, Picasso, Chagall, Léger, Braque czy Kandinsky.

Logo Guggenheim

 

Rijksmuseum w Amsterdamie KLIK 

Jest to jedno z narodowych holenderskich muzeów. Wśród zbiorów 8 tysięcy eksponatów znajdują się nie tylko cenne dzieła malarskie, lecz także grafiki, rzeźba, sztuka użytkowa i rękodzieło.  Najstarszym z nich jest tysiącletnie, pięknie ozdobione poroże łosia z grobu Ludwika I Pobożnego.

Logo Rijksmuseu

 

Van Gogh Museum w Amsterdamie KLIK

Jak sama nazwa wskazuje jest to miejsce poświęcone sztuce Vincenta van Gogha. Znajduje się tu największa na świecie kolekcja dzieł słynnego artysty. W muzeum znajdziecie ponad 200 obrazów wielkiego mistrza, ponad 500 rysunków i szkiców, a także około 700 listów oraz całą gamę pamiątek, fotografii i rzeczy osobistych.

Logo Van Gogh Museum

 

British Museum w Londynie KLIK 

To londyńskie muzeum, znane także jako Muzeum Brytyjskie, jest jednym z największych na świecie muzeów historii starożytnej. Wśród niezwykle imponujących zbiorów z całego świata można podziwiać tam m.in. egipskie mumie i sarkofagi, starożytne marmury partenońskie czyli marmury Elgina, chińskie antyki, indyjskie oraz asyryjskie rzeźby czy Kamień z Rosetty. Cały antyczny świat w jednym miejscu.

Logo British Museum

 

Muzeum Historii Naturalnej w Waszyngtonie KLIK

Logo Muzeum Historii Naturalnej

 

Na koniec gratka  Platforma Google Arts&Culture KLIK

Niezwykłe, pełne sztuki, miejsce w wirtualnym świecie.  Poszukiwanie muzeów jest niezwykle proste. Google daje możliwość wyszukiwania według lokalizacji, rodzajów i nurtów sztuki, artystów oraz technik jakimi się posługiwali. Dla tych, którzy są na początku swojej przygody ze sztuką jest nawet podział na kolory, daty czy popularne tematy. Razem z dziećmi można bez wychodzenia z domu poznawać nowych artystów.

Na platformie znaleźć można kilkadziesiąt wirtualnych wycieczek, blisko 200 interaktywnych wystaw choćby Galerii Uffizi czy wspomnianego już Pałac wersalskiego.  Dodatkowo umieszczone w bibliotece zdjęcia obrazów i innych dzieł sztuki mają wysoką rozdzielczość, co pozwala dostrzec mnóstwo detali. Niektóre eksponaty zaprezentowane zostały nawet w wersji 3D. Wszystko można zobaczyć na ekranie komputera, a dzięki aplikacji także telefonu.

Zasoby platformy, mogą stanowić urozmaicenie i uzupełnienie szkolnych lekcji. Szczególnie, że znajdują się tam gry online, zabawy, labirynty i kolorowanki ze sztuką w roli głównej oczywiście.

Zrzut z ekranu na platformę google Arts and Coulture

A.P.

Pytania do informatora

Zadaj pytanie

 

Brak opublikowanych odpowiedzi do pytań lub nie zadano pytań dotyczących tego informatora.

Kto szuka, temu sztuka puka do monitora