Kto szuka, temu sztuka puka do monitora

Grafika do informatora: Kto szuka, temu sztuka puka do monitora. Fragment zasobów wirtualnej platformy google Arts and Culture

Spis treści

Żeby podróżować do innych krajów i zobaczyć najcenniejsze dzieła sztuki nie trzeba lecieć samolotem, jechać wiele godzin samochodem czy płynąć statkiem. Wiele ciekawych miejsc można zwiedzić bez wychodzenia z domu. Wiele popularnych muzeów zagranicznych, podobnie jak nasze rodzime instytucje, odkrywa przed nami swoje zbiory online, zaprasza na wirtualne spacery i organizuje lekcje w cyberprzestrzeni. Niektóre pozwalają nawet zajrzeć do zakamarków, których nieudostępnianą w trybie stacjonarnym.
Tym razem przygotowaliśmy dla Was listę niezwykłych muzeów sztuki, znanych na całym świecie ze swoich wspaniałych kolekcji.

Musée d’Orsay w Paryżu KLIK

Muzeum znajduje się w przepięknym budynku starego dworca, tuż nad brzegiem Sekwany. Bogata kolekcja obrazów impresjonistów i postimpresjonistów przyciąga turystów z całego świata.  Wśród licznych zasobów znajdziecie tu m.in. dzieła takich twórców jak van Gogh, Cezanne, Degas, Monet, Renoir, Sisley czy Rousseau.

Logo d'Orsay

 

Louvre Museum w Paryżu KLIK 

Luwr to najlepiej rozpoznawalne muzeum na świecie i jedna z najważniejszych atrakcji Paryża. Zawiera ponad trzysta tysięcy dzieł sztuki. Na ponad 55 kilometrach kwadratowych powierzchni zebrano eksponaty pochodzące z niemal wszystkich epok oraz stron świata. Jeśli nie macie akurat całego tygodnia, żeby zwiedzić to muzeum lub nie można tego zrobić z innych powodów, warto zajrzeć na stronę internetową muzeum, gdzie znajdziecie m.in.  wirtualną galerię, kolekcję filmów i możecie pospacerować online.

  • filmy KLIK
  • zwiedzanie oline KLIK
  • kanał YouTube KLIK
  • mapa Luwru z podstawowymi informacjami w języku polskim KLIK

Logo Louvre

 

Guggenheim Museum w Nowym Jorku KLIK 

Muzeum sztuki współczesnej na Manhattanie, jedno z najsłynniejszych i najczęściej odwiedzanych przez miłośników sztuki. Budynek tego muzeum już sam w sobie jest atrakcją ze względu na swój wyjątkowy kształt. W środku znajdziecie m.in. dzieła impresjonistów oraz post-impresjonistów. Można podziwiać takich autorów jak Cézanne, Picasso, Chagall, Léger, Braque czy Kandinsky.

Logo Guggenheim

 

Rijksmuseum w Amsterdamie KLIK 

Jest to jedno z narodowych holenderskich muzeów. Wśród zbiorów 8 tysięcy eksponatów znajdują się nie tylko cenne dzieła malarskie, lecz także grafiki, rzeźba, sztuka użytkowa i rękodzieło.  Najstarszym z nich jest tysiącletnie, pięknie ozdobione poroże łosia z grobu Ludwika I Pobożnego.

Logo Rijksmuseu

 

Van Gogh Museum w Amsterdamie KLIK

Jak sama nazwa wskazuje jest to miejsce poświęcone sztuce Vincenta van Gogha. Znajduje się tu największa na świecie kolekcja dzieł słynnego artysty. W muzeum znajdziecie ponad 200 obrazów wielkiego mistrza, ponad 500 rysunków i szkiców, a także około 700 listów oraz całą gamę pamiątek, fotografii i rzeczy osobistych.

Logo Van Gogh Museum

 

British Museum w Londynie KLIK 

To londyńskie muzeum, znane także jako Muzeum Brytyjskie, jest jednym z największych na świecie muzeów historii starożytnej. Wśród niezwykle imponujących zbiorów z całego świata można podziwiać tam m.in. egipskie mumie i sarkofagi, starożytne marmury partenońskie czyli marmury Elgina, chińskie antyki, indyjskie oraz asyryjskie rzeźby czy Kamień z Rosetty. Cały antyczny świat w jednym miejscu.

Logo British Museum

 

Muzeum Historii Naturalnej w Waszyngtonie KLIK

Logo Muzeum Historii Naturalnej

 

Na koniec gratka  Platforma Google Arts&Culture KLIK

Niezwykłe, pełne sztuki, miejsce w wirtualnym świecie.  Poszukiwanie muzeów jest niezwykle proste. Google daje możliwość wyszukiwania według lokalizacji, rodzajów i nurtów sztuki, artystów oraz technik jakimi się posługiwali. Dla tych, którzy są na początku swojej przygody ze sztuką jest nawet podział na kolory, daty czy popularne tematy. Razem z dziećmi można bez wychodzenia z domu poznawać nowych artystów.

Na platformie znaleźć można kilkadziesiąt wirtualnych wycieczek, blisko 200 interaktywnych wystaw choćby Galerii Uffizi czy wspomnianego już Pałac wersalskiego.  Dodatkowo umieszczone w bibliotece zdjęcia obrazów i innych dzieł sztuki mają wysoką rozdzielczość, co pozwala dostrzec mnóstwo detali. Niektóre eksponaty zaprezentowane zostały nawet w wersji 3D. Wszystko można zobaczyć na ekranie komputera, a dzięki aplikacji także telefonu.

Zasoby platformy, mogą stanowić urozmaicenie i uzupełnienie szkolnych lekcji. Szczególnie, że znajdują się tam gry online, zabawy, labirynty i kolorowanki ze sztuką w roli głównej oczywiście.

Zrzut z ekranu na platformę google Arts and Coulture

A.P.

Pytania do informatora

Zadaj pytanie

 

Brak opublikowanych odpowiedzi do pytań lub nie zadano pytań dotyczących tego informatora.