Człowiek siedzi przy komputerze, tworzy jakiś dokument. fot. Pexels Ketut Subiyanto

Spis treści

  • Plan i cel, czyli od czego zacząć?

  • Czas

  • Wizytówka prezentacji

  • Spójność i minimalizm

  • Sposób przekazywania treści

  • Na koniec

Ciężko wyobrazić sobie dzisiaj jakiekolwiek wystąpienie bez prezentacji multimedialnej. Stała się ona nieodłącznym elementem wykładów, szkoleń, spotkań firmowych, a od niedawna także lekcji.
Dobrze przygotowana prezentacja potrafi na długo przykuć uwagę w klasie, pobudzić do dyskusji. Jest też świetnym narzędziem do zaprezentowania już zdobytej wiedzy przez samych uczniów.
I u pojawia się słowo klucz „dobra” prezentacja. Co to oznacza? Jakie są cechy takiej prezentacji?

O darmowych narzędziach do tworzenia prezentacji multimedialnych możecie przeczytać w artykule Prezentacje multimedialne – narzędzia TiK cz.1

A poniżej przedstawiamy kilka zasad tworzenia prezentacji multimedialnej, która przyciągnie uwagę.

Plan i cel, czyli od czego zacząć?

Zanim usiądziesz do komputera określ cel prezentacji i przemyśl jej plan.

Możesz rozpisać to na kartce papieru, w dowolnym edytorze tekstu lub w głowie, jeśli potrafisz wszystkie założenia zapamiętać. Wybierz tę opcję, która jest dla Ciebie najwygodniejsza.

Wcześniejsze przygotowanie takiego zarysu prezentacji sprawi, że nie zgubisz celu, który chcesz przedstawić i zaangażujesz odbiorę.

Czas

Szanuj siebie i swojego odbiorcę. Zastanów ile czasu potrzeba, żeby omówić dany temat. Jeśli na przedstawienie informacji masz 30 lub 40 minut użyj nie więcej niż 10 -12 slajdów. Lepiej dopracować ich treść i jakość niż wstawić 40 plansz z nudnymi danymi, samymi wykresami, z których penie nikt nic nie zapamięta czy z pozbawionymi opisu obrazkami przeklejonymi z Internetu.

Od każdej reguły istnieją wyjątki, także tutaj. Jeśli zdecydujesz się na dodanie kilku nieangażujących treści, a mających na celu np. rozluźnienie atmosfery, dodatkowa para slajdów nie powinna zaszkodzić.

Wizytówka prezentacji

Każda prezentacja powinna mieć slajd tytułowy oraz agendę. Dzięki informacji o temacie prezentacji, autorze oraz zamieszczony spis treści pozwolą odbiorcom wstępnie poznać o czym będzie mowa. Dają też pewnego rodzaju kontrolę nad postępem prezentacji i pozwalają szybko i łatwo dotrzeć do treści, którą chcemy powtórzyć.

Spójność i minimalizm

Znasz to powiedzenie „Jak Cię widzą, tak Cię piszą”?  Podobnie jest z prezentacją. Ważne są aspekty wizualne oraz to czy poszczególne slajdy są ze sobą spójne.

Jeśli użyjesz wielu kolorów, każdy slajd będzie miał np. inne tło do tego co chwilę będą pojawiać się nowe ikonki i obrazki, taka prezentacja skutecznie zmęczy odbiorcę i masz pewność, że niczego z niej nie zapamięta.

Zadbaj o to, żeby prezentacja była dostosowana do Twojego odbiorcy i estetyczna. Użyj maksymalnie trzech kolorów, zachowaj te same marginesy i odstępy na każdym slajdzie.

Grafika jest bardzo ważna, ale nie przesadzaj z jej ilością. Lepiej wstawić dobrej jakości zdjęcie niż mnóstwo słabych obrazków.

Unikaj elementów, które będą odwracać uwagę np. krzykliwego tła we wzór babcinej tapety czy jaskrawych kolorów.  Jeśli całkiem dobrze posługujesz się programami do tworzenia prezentacji możesz pokusić się o stworzenie własnego szablonu prezentacji. Jeżeli jednak nie czujesz się jeszcze na siłach, możesz użyć pojedynczych elementów, które nadadzą prezentacji spójności np. powtarzająca się linia w określonym kolorze, jakiś symbol czy inny, niewielki element graficzny.

Nie wskazany jest także nadmiar animacji zarówno na slajdach, jak i w przejściach pomiędzy nimi. Chyba, że tworzysz animację dla przedszkolaków, wtedy możesz pobawić się przelotami grafik, symulacją przewijanej strony itp. Ale nawet tutaj wskazany jest umiar ;)

Sposób przekazywania treści

Wybór odpowiednich fontów, to też moment, który ma istotne znaczenie dla odbioru całe prezentacji. Wybierz jeden, który zróżnicujesz wielkością lub pogrubieniem. Ewentualnie drugi, który może posłużyć do podkreślania pewnych treści.

Staraj się jednak używać czcionki bezszeryfowej czyli o prostym kroju, bez zbędnych ozdobników.

Dobrze jeśli jest ona dość duża (ale bez przesady) i ma kolor kontrastujący z tłem. Dzięki temu nie będzie męczyła oczu odbiorcy, a treść będzie czytelniejsza.

Staraj się stosować ten sam bazowy rozmiar czcionki dla poszczególnych elementów tekstowych. Wszystkie tytuły powinny mieć swój jednakowy rozmiar fontu, podobnie nagłówki i opisy.

I jeszcze coś bardzo ważnego: unikaj używania kapitalików czyli pisania dużymi literami. W taki sposób możesz oczywiście podkreślić  tytuł czy jakąś ważną treść, ale użycie samych wielkich liter w prezentacji utrudni odczytanie i zrozumienie tekstu.

fot. rakuten.com
fot. rakuten.com

 

Na koniec

Pamiętaj o slajdzie końcowym. Prezentacja nie powinna urywać się po przedstawieniu ostatniego wątku.

Możesz po prostu podziękować za uwagę, umieścić krótkie (jedno, dwa zdania) podsumowanie, jakiś motto, coś co będzie klamrą dla całej prezentacji.

 

Zanim przedstawisz gotową prezentację wykonaj kilka istotnych kroków:

1. sprawdź pisownię - każdemu się zdarza popełnić błąd czy literówkę, a automatyczne słowniki też nie pozostają dłużne ;)

2. przejrzyj całą prezentację w trybie pokazu slajdów – może się okazać, że to, co dobrze wygląda w edycji, już takie nie jest w trybie prezentacji. Jest to też dobry moment, żeby wychwycić „rozjeżdżające” się marginesy, niespójny rozmiar czcionek czy inne przegapione elementy.

3. sprawdź czas prezentacji – użyj ponownie trybu pokazu slajdów i sprawdź czy prezentacja nie jest zbyt długa. Czasami warto zrezygnować z jakiegoś elementu dla zyskania czasu na późniejszą dyskusję.

Powodzenia!

A.P.

Pytania do informatora

Zadaj pytanie

 

Brak opublikowanych odpowiedzi do pytań lub nie zadano pytań dotyczących tego informatora.

Cechy dobrej prezentacji multimedialnej