Grafika do informatora: Urząd i Urzędnik. Dzieci bawią się w urzędników fot. Pexels Gustavo Fring

Spis treści

  • Rodzaje urzędów administracji publicznej

  • Zadania urzędów

  • Co może urzędnik?

Często słyszymy w przestrzeni publicznej określenie „urzędnik”. Najczęściej w znaczeniu pejoratywnym, jako osoba obwiniana o niezałatwienie w sposób właściwy spraw petentów. Kim jest urzędnik? W słowniku języka polskiego czytamy, że urzędnikiem jest osoba pracująca w jakimś urzędzie bądź sprawująca jakiś urząd. W potocznym znaczeniu określenia tego używamy wobec osoby pracującej lub pełniącej funkcję w administracji publicznej. Administracja oznacza służbę lub sprawowanie zarządu w czyimś interesie. Administracja publiczna to ogół działań prowadzonych przez różne podmioty, organy i instytucje na rzecz realizacji interesu publicznego, czyli nas wszystkich.
Urząd administracji publicznej to zespół osób i środków, zapewniających realizację zadań (nałożonych ustawami)organów państwowych i samorządowych.

Rodzaje urzędów administracji publicznej

Urzędów w naszym mieście jest bardzo wiele. Do którego z nich mamy się zwrócić, kiedy chcemy załatwić naszą sprawę? Często szukamy pomocy u starosty lub burmistrza nie wiedząc, że oni nie są w stanie nam pomóc, ze względu na brak kompetencji w danej sprawie. Nie wszyscy urzędnicy są odpowiedzialni za wszystko, a jedynie za realizację określonych zadań.

Warto wiedzieć, czym się zajmują poszczególne urzędy, aby takich pomyłek nie popełniać tracąc czas swój i innych osób.  Najprościej wejść na stronę internetową danego urzędu, aby sprawdzić, czy tam rozwiążemy nasz problem. Przy okazji dowiemy się gdzie, w jakim pokoju urzęduje osoba odpowiedzialna za załatwienie sprawy.

W dużym skrócie i uproszeniu urzędy administracji publicznej możemy podzielić na:

  1. Urzędy administracji państwowej nie podlegającej rządowi. To między innymi: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej(sekretariaty ministrów Kancelarii Prezydenta RP oraz Biura kancelarii Prezydenta RP), Najwyższa Izba Kontroli, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, Rzecznik Praw Obywatelskich, Krajowa Rada Sądownictwa i Narodowy Bank Polski oraz centralne organy administracji podległe Sejmowi.
     
  2. Urzędy administracji publicznej rządowej, dzielącej się na:
  • centralną (Prezes Rady Ministrów, Rada Ministrów, ministrowie oraz centralne organy administracji rządowej) - obejmują swoim zasięgiem całe terytorium kraju
  • terenową (wojewoda i służby działające regionalnie) -działają tylko na ściśle określonym terytorium.
  1. Urzędy administracji publicznej samorządowej trzech szczebli – gminnego, powiatowego oraz wojewódzkiego.

Zadania urzędów

Urzędy administracji publicznej działają na podstawie przepisów prawa i w granicach zakreślonych przepisami prawa.Żaden urząd (miasta, gminy, powiatu, marszałkowski, wojewódzki) nie ma samoistnej władzy i możliwości podejmowania decyzji.Urzędy powołane są po to, aby realizować określone zadania w granicach obowiązującego prawa.Prawo na poziomie kraju stanowi Parlament (Sejm i Senat), na poziomie województwa Sejmik Wojewódzki i Zarząd Województwa, na poziomie powiatu – Rada Powiatu,a na poziomie gminy/miasta – Rada Gminy/Miasta.

Co może urzędnik?

Wszystko, na co pozwala mu prawo (stanowione przez wszystkie organy wydające ustawy, rozporządzenia, uchwały i zarządzenia), w granicach jego zadań, kompetencji i odpowiedzialności.

Do podstawowych obowiązków urzędnika należy dbałość o wykonywanie zadań publicznych oraz o środki publiczne, z uwzględnieniem interesów państwa oraz indywidualnych interesów obywateli, zachowując w tajemnicy informacje objęte ochroną służbową.

Inne cechy, jak uprzejmość, życzliwość, godność, etc.. przypisane są do jednostki ludzkiej jako takiej i obowiązują nie tylko urzędnika lecz także petenta i każdego z nas. Zrzucanie na urzędników winy, co często obserwujemy w populistycznych reportażach, za wszelkie nierozwiązane problemy, jest dużym nieporozumieniem, i świadczy przede wszystkim o małej wiedzy dziennikarzy na temat zadań i uprawnień konkretnych urzędników.

 

Anna Juklaniuk

Koordynator wolontariatu w MOPS w Przasnyszu

Pytania do informatora

Zadaj pytanie

 

Brak opublikowanych odpowiedzi do pytań lub nie zadano pytań dotyczących tego informatora.

Urząd i urzędnik