Komputer, notatki, wykresy fot. Pexels Lucas

Spis treści

Biznesplan to inaczej plan na biznes, który najczęściej spisywany jest w formie dokumentu. Jest w nim zawarty przyszłościowy projekt rozwoju firmy. Zazwyczaj prezentuje on krótko i długoterminowe cele danego przedsięwzięcia i zawiera ich szczegółowy opis - może to być na przykład opis produktów lub usług, które mają być wytwarzane lub sprzedawane. Biznesplan powinien posiadać również analizę możliwości rynkowych oraz środków potrzebnych do osiągnięcia założonych celów w konkretnym otoczeniu rynkowym.

Biznesplan odpowiada na pytania:

- Kto zamierza otworzyć własne przedsiębiorstwo?

- Co jest przedmiotem planowanego przedsięwzięcia?

- Jak będzie przebiegać jego realizacja?

- Ile to będzie kosztować?

Wygląd biznesplanu zależy od jego przeznaczenia. Pisząc go na własne potrzeby nie trzeba przestrzegać żadnych sztywnych zasad, chociaż oczywiście warto trzymać się sprawdzonego schematu. Jeżeli natomiast biznesplan ma być stworzony na potrzeby zaciągnięcia kredytu bankowego lub uzyskania jakiejś dotacji, to najpierw koniecznie trzeba zapoznać się
z wymogami danej instytucji.

Biznesplan należy napisać w zwięzły i wiarygodny sposób. Powinien on mieć spis treści
i czytelny wygląd, który będzie zachęcał do przeczytania go. Polecane jest również w planie wstawianie zdjęć, diagramów i wykresów.

 

Typowy biznesplan powinien składać się z kilku podstawowych części:

  1. Streszczenie przedsięwzięcia -to wersja w skrócie napisanego całego biznesplanu, która stanowi jego oddzielną część. Jest ono przedstawieniem całego dokumentu, który powinien zachęcić potencjalnego inwestora. Streszczenie musi być przygotowane
    w sposób szczególnie staranny i dokładny.
  2. Charakterystyka przedsiębiorstwa - powinna zawierać podstawowe informacje
    o firmie.
    Dane firmy będą różniły się w zależności od tego, czy będą dotyczyły opisu nowej, powstającej firmy, czy też takiej, która od pewnego czasu funkcjonuje już na rynku.Charakterystyka działalności powinna być stosunkowo krótka.
  3. Charakterystyka oferowanego produktu/usługi - jest jednym z podstawowych celów biznesplanu. W tej części trzeba wyjaśnić, co będzie oferowane i dlaczego ktoś będzie chciał to kupić.
  4. Zarządzanie i pracownicy - zarówno kadra zarządzająca, jak i pracownicy to bardzo ważny element działania przedsiębiorstwa, który będzie decydował o powodzeniu projektu.Na tym etapie trzeba pokazać kwalifikacje osoby prowadzącej działalność, bądź kadry kierowniczej (wiek, doświadczenie, historię kariery i osiągnięć zawodowych, certyfikaty, patenty, prawa autorskie), kwalifikacje kadry pracowniczej (o ile będzie taka przyjęta do pracy), strukturę organizacyjną i systemu komunikacji w przedsiębiorstwie, podział obowiązków pomiędzy poszczególnymi członkami zarządu (jeżeli firma funkcjonować będzie w formie spółki), politykę płacową, zatrudnienia i szkoleń, system kontroli, monitoring podejmowanych działań oraz usługi doradcze (jeśli firma będzie z takich korzystać).
  5. Rynek i konkurencjama na celu przedstawienie otoczenia w jakim firma będzie działała. Przez etap kolejny charakteryzujemy rynek, na którym przedsiębiorstwo będzie funkcjonowało. Trzeba umieścić w nim wszystkie najważniejsze aspekty analizy rynku, przedstawione w taki sposób, aby zarówno przedsiębiorca a także odbiorca biznesplanu mieli pełen obraz otoczenia firmy.
  6. Strategia marketingowa (plan marketingowy) - określa zakres zadań jakie będą podjęte w zakresie marketingu. Dodatkowo uzupełnieniem strategii jest plan sprzedaży, który opisuje, w jaki sposób oraz komu sprzedawane będą produkty lub usługi. Właściwie napisany plan marketingowy powinien informować więc z jakich narzędzi firma będzie korzystać, aby dotrzeć do klientów i jakie to pociągnie za sobą koszty.
  7. Plan finansowy - to najistotniejszy element biznesplanu, należy w nim zawrzeć przychody i koszty, które związane są z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej oraz określić jej sytuację finansową z wyszczególnieniem planów dotyczących kształtowania się firmy w czasie. Plan finansowy pokaże, czy wkład środków się zwróci i wstępnie zasygnalizuje, czy taki biznes po prostu będzie się opłacał.

 

Więcej informacji potrzebnych do napisania biznesplanu można znaleźć pod adresem internetowym www. 6krokow.pl/jak-napisac-biznesplan

Anna Banaszek

Pytania do informatora

Zadaj pytanie

 

Brak opublikowanych odpowiedzi do pytań lub nie zadano pytań dotyczących tego informatora.

Zasady sporządzania biznesplanu