Grafika do poradnika: Raty 0% Balony z nadrukiem symbolu %. fot. Pexels Karolina Grabowska

Spis treści

Czy zdarzyło się Ci się kupić jakiś produkt korzystając z rat 0%? Czy kiedykolwiek rozważałeś taki zakup?

Czy raty 0% są prawdziwe? Tak! Ale musisz uważać…

Darmowe raty 0% to fakt i istnieją sklepy, które oferują swoim klientom możliwość zakupu produktu w ten sposób. Raty 0% to w rzeczywistości forma „darmowego” kredytu w tym sensie, że nie wiąże się on z dodatkowymi kosztami (ubezpieczenia, obsługi itd.) a jego Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO)przez cały okres kredytowania wynosi dokładnie 0.  Niestety na rynku jest też sporo firmy, które wykorzystują hasło „0%” do przyciągania klientów, chociaż w rzeczywistości za taką ofertę stoją dodatkowe koszty związane z zakupem, tj. ubezpieczenie kredytu, koszty obsługi czy zmiana RRSO.

Raty 0% pojawiają się najczęściej w formie okazji, dostępnych tylko w ograniczonym limicie czasowym. W rzeczywistości takich ofert nie jest na rynku zbyt wiele. Większość firm stosuje hasło 0% wyłącznie do celów marketingowych.

Czy firmom się to opłaca? Zdecydowanie tak!

Na pierwszy rzut oka raty „0%” mogą się wydawać nieopłacalne dla sprzedającego: spłata jest przecież odroczona a sprzedawca nie zarabia na odsetkach. W rzeczywistości jest to celowy zabieg, który służy temu, aby przyciągnąć klientów, sprzedać droższe modele i więcej produktów.

Jak to się dzieje?

Okazuje się jednak, że magicznym słowem jest tutaj 0%, które działa jak rzucony na nas urok, po który powoduje, że wydajemy więcej, niż w rzeczywistości chcielibyśmy. Wyobraź sobie, że pewnego dnia psuje Ci się telefon i chcesz kupić nowy. Twój budżet pozwala Ci na zakup telefonu o równowartości 600 złotych. Wchodzisz do salonu i podchodzi do Ciebie sprzedawca i rozpoczyna swoje „czarowanie”. Przedstawia Ci model kosztujący 600 złotych i nieco lepszy model o równowartości 900 złotych, oferując jednocześnie możliwość rozłożenia płatności na 36 rat 0%. Rata dla droższego modelu wynosi 37,5 i jest jedynie o 12,5 złotych wyższa, niż dla modelu za 600. Myślisz sobie „to niewiele, stać mnie”. Czarowanie jednak trwa dalej i sprzedawca proponuje Ci dodatkowe gadżety i ubezpieczenie telefonu, które kosztuje dodatkowe 12,5 złotych więcej miesięcznej raty. Zaczynasz kalkulować „50 złotych miesięcznie to koszt na moją kieszeń, a dostaje za to całkiem niezły zestaw”. Podajesz sprzedawcy rękę, podpisujesz umowę i wychodzisz zadowolony ze sklepu, mimo tego, że wydałeś 1200 złotych – dwa razy więcej niż planowałeś na zakup telefonu.

 

Czy to się opłaca?

Prawdą jest, że dzięki ratom 0% oddajesz tyle, ile pożyczyłeś. Ale czy taki układ jest dla Ciebie korzystny? To zależy już od Ciebie i tego, czego potrzebujesz.

Do zalet rat 0% należy zapewne to, że możemy zakupić produkty, na które w innym przypadku nie byłoby nas stać, co pozwala na znaczące „rozluźnienie” budżetu domowego, pozwala uniknąć zadłużenia się z innych, mniej bezpiecznych źródeł

Jest to jednocześnie wada, gdyż często ulegamy marketingowym chwytom i w rzeczywistości kupujemy więcej niż potrzebujemy i wydajemy więcej, niż moglibyśmy. I chociaż miesięcznie zobowiązanie nie wydaje się wysokie, to jednak obciąża budżet domowy i powoduje, że nasze środki na „codzienne wydatki” stają się mniejsze. W skrajnych przypadkach, takie zadłużanie może doprowadzić nawet do wystąpienia, tzw. spirali długów, będącą główną przyczyną krachu domowych budżetów.

W związku z tym, zanim zdecydujesz się na zakup produktu 0%:

  1. Zastanów się, czy w rzeczywistości potrzebny jest Ci dany produkt i czy naprawdę będziesz z niego korzystał/ korzystała. Może wcale nie będzie Ci potrzebny? Może zamiast nowego warto rozważyć używany albo wypożyczenie?

 

  1. Poszukaj (np. w Internecie) jakie są ceny produktów, które Cię interesują i gdzie można je nabyć najtaniej. Zanim zdecydujesz się na zakup zastanów się jaka jest maksymalna kwota, jaką chciałbyś przeznaczyć na zakup produktu. Trzymaj się tej kwoty niezależnie od tego, co będzie Ci oferował sprzedawca! 

 

  1. Jeżeli zdecydujesz się na zakup na raty upewnij się, jaki będzie ostateczny koszt tego zakupu i co się na niego składa. Pamiętaj, że raty 0% oznaczają 0% Realnej Rocznej Stopy Oprocentowania. O kosztach tych sprzedawca ma obowiązek Cię poinformować przed dokonaniem zakupu. Informacje te powinny znaleźć się w dokumencie Umowy, którą otrzymasz do popisania.

 

Pamiętaj! Nie musisz podpisywać Umowy, jeżeli jej zapisy wydadzą Ci się wątpliwe,albo, po prostu, rozmyślisz się i nie zechcesz dokonać zakupu.

Nawet jeżeli podpiszesz – zawsze możesz odstąpić od umowy w ciągu 14 dni od daty podpisania bez żadnych konsekwencji i opłat!

 

Wzór odpowiedniego pisma znajdziesz tutaj: LINK 

Więcej o ratach 0% możesz posłuchać na kanale Marcina Iwucia Finanse Bardzo Osobiste LINK

albo tutaj (na kanele Biznes): LINK

 

Pytania do informatora

Zadaj pytanie

 

Brak opublikowanych odpowiedzi do pytań lub nie zadano pytań dotyczących tego informatora.

Raty 0%