Prezentacje multimedialne - Narzędzia TiK cz.1

Grafika do poradnika: Narzędzia TiK cz.1 - prezentacje multimedialne, screen przykładowej prezentacji google

Spis treści

Chociaż jeszcze kilka miesięcy temu nauczanie online wydawało się czymś wyjątkowym, teraz stało się konieczną rzeczywistością.
U jednych wciąż budzą stres, innych zdążyli się z nimi oswoić. Jednak bez względu na to, w której grupie się znajdujemy do zdalnego nauczania potrzebne są odpowiednie narzędzia.

Oczywiście nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z uczniem, wielu nauczycieli martwi też problem np. braku możliwości na bieżąco wyjaśnienia jakiegoś zagadnienia czy sprawdzenia wiedzy. Pojawiają się też obawy związane z odpowiednio długim skupieniem uwagi i zaangażowaniu uczniów. Jednak dzięki rozwojowi technologicznemu oraz szerszemu dostępowi do przydatnych aplikacji czy programów, lekcję można zorganizować i urozmaicić na wiele sposobów. Narzędzia TiK (technologie informacyjno-komunikacyjne) umożliwią zarówno przekazywanie wiedzy, zadawanie prac domowych, a także weryfikację postępów dzieci i młodzieży.

Aplikacje mogą służyć do tworzenia prezentacji, quizów, testów, grafik, diagramów myśli, notatek i wielu innych.

Poniżej prezentujemy kilka z nich.

Te, na których skupimy się służą do tworzenia prezentacji multimedialnych,  dostępne są online i nie wymagają pobierania żadnych programów na dysk. Wszystkie również są darmowe w podstawowych wersjach. Trzeba wziąć pod uwagę, że może to wiązać się z ograniczeniem dostępnych funkcji czy dodatków, mimo to nawet na tym poziomie są wystarczające do przygotowania np. wirtualnych lekcji.

 

Prezentacje Google  KLIK (+ dodatek Slides Carnival KLIK)

- intuicyjny, prosty w obsłudze edytor prezentacji online. Pozwala na wspólną pracę jednocześnie wielu osobom. Podstawowe tła i grafiki są rzeczywiście „podstawowe”, ale można skorzystać z darmowych szablonów ze strony Slides Carnival. Co ważne, obie aplikacje współpracują ze sobą, więc szablonów nie trzeba instalować, wystarczy  kliknąć przycisk „użyj w prezentacji Google”. Gotowy efekt pracy można przechowywać na Dysku Google.

Logo Google

 

Canva KLIK

- aplikacja znana jest głównie jako narzędzie do tworzenia grafik online, w przeglądarce www. Mało kto wie, że można tworzyć w niej także prezentacje multimedialne. Wystarczy w menu głównym wybierać opcję “Presentation”. Aplikacja oferuje mnóstwo świetnych szablonów szablonów i elementów  graficznych do wyboru. Wszystko tworzy się tu bardzo intuicyjnie, obsługa nie wymaga żadnych nadzwyczajnych umiejętności.

Logo Canva

 

Visme KLIK

- jeśli zależy Wam bardziej na infografice, symbolach, ikonach, wykresach czy kształtach Visme sprawdzi się doskonale. Umożliwia błyskawiczne stworzenie prostej, minimalistycznej prezentacji.  Przy tworzeniu prezentacji do dyspozycji mamy m.in. wybór tła, kształt tekstu, a także wstawianie filmu, muzyki, różnych kształtów i symboli.  Darmowa wersja pozwala na stworzenie trzech publicznych projektów z możliwością pobrania w formacie jpg.

Logo Visme

 

Prezi KLIK

- oprogramowanie, które służy do tworzenia oraz przedstawiania prezentacji, różni się jednak od typowego przeskakiwania po slajdach. Przejścia są tutaj płynne, dzięki czemu przyciągają uwagę. Aplikacja pozwala na powiększanie i pomniejszanie prezentacji oraz na wyświetlanie i poruszanie się pomiędzy poszczególnymi jej elementami, w zaprojektowanej przestrzeni (oznaczanej jako 2.5D). Przygotowanie prezentacji w Prezi jest jednak trudniejsze niż w przypadku standardowych narzędzi i wymaga trochę czasu, żeby wdrożyć się w zasady aplikacji.

Logo Prezi

 

Piktochart KLIK 

- popularne narzędzie, które jest bardzo proste w obsłudze i wyjątkowo intuicyjne. Do dyspozycji jest wiele estetycznych, gotowych szablonów, kształtów, dodatków i zdjęć.  Każdy element lub sekcję możemy dostosować do swoich potrzeb. Gotową prezentację możemy wyświetlać przez aplikację lub pobrać ją w formacie png lub jpg (w darmowej wersji w prezentacji umieszczany jest znak wodny).

Logo Piktochart

 

Jeśli wiesz już z jakich narzędzi korzystać, żeby utworzyć prezentację, dowiedz się co zrobić, żeby była naprawdę dobra: "Cechy dobrej prezentacji multimedialnej"

 

A.P.

Pytania do informatora

Zadaj pytanie

 

Brak opublikowanych odpowiedzi do pytań lub nie zadano pytań dotyczących tego informatora.