Zaburzenia depresyjne u dzieci i młodzieży

Skulony chłopak siedzi pod murem. fot Pexels Pixabay

Spis treści

Jeszcze do niedawna uważano, że depresja dotyka jedynie dorosłych. Niestety okazuje się, że ten problem coraz częściej dotyczy również dzieci i młodzieży. W przypadku nastolatków, szacuje się, że choroba ta obejmuje około 20% z nich. Zaburzenia nastroju, do których należy depresja są bardzo niebezpieczne w swoich konsekwencjach dla młodego człowieka i rzutują na całe jego przyszłe życie.

Terminem depresja określa się zespół objawów emocjonalnych takich jak smutek, przygnębienie, brak doświadczania przyjemności, poczucie winy, niepokój i lęk, które utrzymują się przez dłuższy czas. Bardzo często osoby cierpiące na depresję mają problemy z koncentracją, niską samoocenę, szybko się męczą, mają zaburzenia snu, nie odczuwają potrzeby kontaktów międzyludzkich. Objawy somatyczne takie jak bóle brzucha, głowy, ból w klatce piersiowej również występują przy tym zaburzeniu. 

 

Zmiany w zachowaniu dziecka, które powinny zaniepokoić rodziców i być sygnałem aby udać się do specjalisty:

- przedłużający się zły nastrój u dziecka,

- problemy z porannym wstawaniem,

- rozleniwienie, niechęć do wysiłku fizycznego,

- drażliwość,

- problemy z nauką, pogorszenie ocen w szkole,

- utrata zainteresowań,

- zła samoocena,

- utrata apetytu,

- problem z podejmowaniem decyzji.

 

Depresja jest chorobą dziedziczną, bardzo często przy rozpoznaniu dziecka okazuje się, że jeden z rodziców również na nią cierpi. Występowanie depresji w rodzinie aż trzykrotnie zwiększa możliwość wystąpienia tego zaburzenia u dziecka.

Jakość funkcjonowania w rodzinie ma duże znaczenie w występowaniu depresji, czynnikami sprzyjającymi są m.in.:

- śmierć bliskiej osoby,

- uzależnienia rodziców,

- przemoc stosowana wobec dziecka,

- zły stan materialny rodziny,

- zaniedbywanie dziecka,

- rozwód rodziców,

- przewlekła choroba dziecka lub bliskiego członka rodziny,

- separacja od rodziców w okresie wczesnego dzieciństwa,

- problemy w szkole i z rówieśnikami.

Zaburzenia depresyjne mają bardzo negatywny wpływ na rozwój dziecka, zaburzają relacje i więzi z rodzicami oraz rodzeństwem. Niekorzystnie wpływają także na jakość kontaktów z rówieśnikami,  wyniki w nauce, ułatwiają rozwój uzależnień od środków psychoaktywnych, a w najgorszym przypadku prowadzą do samobójstwa. Dlatego bardzo ważne jest, żeby zaburzenie to było możliwie szybko zdiagnozowane i właściwie leczone. Dziecko powinno zostać zbadane przez psychologa i psychiatrę dziecięcego. Na podstawie badań  i wywiadu z dzieckiem oraz z rodzicami zostaje opracowany plan terapeutyczny, który obejmuje psychoterapię dziecka, porady dla rodziców, psychoedukację oraz terapię farmakologiczną. Głównym celem leczenia terapeutycznego jest łagodzenie objawów depresji. Istotną rolę ogrywa także poprawa  relacji z rówieśnikami, zaakceptowanie i polubienie siebie, nauka radzenia sobie ze stresem, odzyskanie wewnętrznej równowagi.

Żeby zapobiegać występowaniu czy pogłębianiu się depresji u dzieci należy umieć szczerze rozmawiać z dzieckiem o wszystkim co zdarza się w jego życiu, zbudować silną więź i poczucie zaufania dziecka wobec rodzica. Należy unikać stresujących sytuacji, których dziecko nie musi być świadkiem. Jeśli dzieje się coś co nas niepokoi trzeba niezwłocznie szukać pomocy u specjalisty, im wcześniej wykryta choroba tym większe szanse na wyleczenie.

 

Martyna Keczmerska

Psycholog

Pytania do informatora

Zadaj pytanie

 

Brak opublikowanych odpowiedzi do pytań lub nie zadano pytań dotyczących tego informatora.