Adaptacja dziecka w przedszkolu

Grafika do poradnika: Adaptacja dziecka w przedszkolu. Dziewczyna w przedszkolu robi wycinanki. fot Pexels Natalie

Spis treści

W życiu każdego rodzica przychodzi taki moment, w którym podejmuje on decyzję o posłaniu dziecka do przedszkola. Potem przychodzi strach przed rozłąką, niepewność czy dziecko sobie bez nas poradzi, czy nie będzie płakać, czy będzie wystarczająco samodzielne, czy będzie potrafiło odnaleźć się w grupie rówieśników i razem z nimi bawić. Pierwsze dni a nawet tygodnie w przedszkolu bywają bardzo trudne zarówno dla dziecka jak i rodziców. Dlatego warto poznać kilka zasad dzięki którym adaptacja dziecka w przedszkolu będzie łatwiejsza.

 

Grafika: narysowane dzieci trzymają transparent "Witaj w przedszkolu"
  1. Przed rozpoczęciem przygody dziecka z przedszkolem warto nauczyć je samodzielności. Będzie czuło się pewniej jeśli załatwienie potrzeby w toalecie, przebranie się w szatni czy zjedzenie posiłku na stołówce nie będzie stanowiło dla niego problemu
  2. W większości przedszkoli organizowane są zajęcia adaptacyjne, które pomagają dziecku zapoznać się z nowym miejscem, przedszkolanką i rówieśnikami. Jeśli jest taka możliwość dobrze uczestniczyć w takich zajęciach razem z dzieckiem.
  3. Wieczorami oglądajcie i czytajcie razem książeczki o przedszkolu dedykowane małym przedszkolakom
  4. Rozmawiając z dzieckiem o przedszkolu warto nastawiać je pozytywnie. Opowiadaj o nowych koleżankach i kolegach, kolorowych zabawkach, miłej pani przedszkolance, która czyta dzieciom bajki, wspólnej zabawie z rówieśnikami, ciekawym placu zabaw przy przedszkolu.
  5. Zaangażuj dziecko do przygotowań, pójdźcie razem na zakupy potrzebnych do przedszkola rzeczy, niech dziecko samo wybierze ręczniczek, kapcie czy szczoteczkę do zębów.
  6. Pozwól dziecku zabrać ulubioną maskotkę, będzie czuło się pewniej z przedmiotem który kojarzy się z domem.
  7. Kiedy będziesz z dzieckiem na spacerze, idźcie w okolice przedszkola, żeby mogło oswoić się z nowym miejscem.
  8. Ustal z dzieckiem pożegnanie w przedszkolu, żeby nie przedłużać tego momentu. Poranne rozstanie  powinno być czułe ale stanowcze, dziecko powinno wchodzić do sali na własnych nogach.
  9. W przypadku gdy dziecko płacze i nie chce wejść do sali nie mów zdań w stylu „muszę cię tu zostawić”  i nie okłamuj „pójdę tylko do sklepu i zaraz po ciebie wrócę”, dziecko straci zaufanie i trudniej będzie mu się przyzwyczaić do nowej sytuacji.
  10. Rano informuj dziecko kto odbierze je z przedszkola i określ zrozumiały dla dziecka moment kiedy to nastąpi np. „odbiorę cię po podwieczorku”. Bardzo ważne żeby dotrzymywać słowa, daje to dziecku poczucie bezpieczeństwa i pewność , że rodzic je odbierze kiedy nadejdzie dany moment. 
  11. Po powrocie z przedszkola poświęć dziecku więcej czasu, pobawcie się razem lub przygotujcie wspólnie obiad i porozmawiajcie o tym co ciekawego wydarzyło się w przedszkolu.

Bardzo ważne żeby nie zniechęcać się gdy adaptacja naszego dziecka przebiega trudniej. Nie zabierać dziecka z przedszkola kiedy płacze, nie nasłuchiwać pod drzwiami sali, zaufać pracownikom przedszkola i pamiętać o tym ze decyzja o zapisaniu dziecka do przedszkola była najlepsza zarówno dla niego jak i dla Ciebie.

 

 

Martyna Keczmerska

psycholog

Pytania do informatora

Zadaj pytanie

 

Brak opublikowanych odpowiedzi do pytań lub nie zadano pytań dotyczących tego informatora.