Ile nóg ma stonoga? Dlaczego rakiety startują na wschód?

Grafika do poradnika: Ile nóg ma stonoga? Dlaczego rakiety startują na wschód? Teleskop skierowany w rozgwieżdżone niebo. fot. Pexels Lucas

Spis treści

Z pozoru niezwiązane z podstawą programową, ale jak się okazuje chętnie odwiedzane i często wykorzystywane podczas odrabiania lekcji czy w przygotowaniach do egzaminów. Kanały popularnonaukowe, bo o nich mowa, potrafią doskonale zainteresować zarówno młodsze dzieci, młodzież, a także dorosłych.

Są cennym uzupełnieniem lub dodatkiem do lekcji, wprowadzeniem do poruszanych czy zasygnalizowanych treści, a także okazją do poszerzenia wiedzy w różnych dziedzinach.

Filmy zawierają bowiem szybkie odpowiedzi na pytania na temat otaczającego nas świata czy nowinek naukowych, informacje podane są w sposób ciekawy, zrozumiały i zachęcający. A co najważniejsze na wyciągnięcie ręki.

 

Oto nasza propozycja kanałów popularnonaukowych, które świetnie sprawdzą się w edukacji.

 

SciFun  https://www.youtube.com/c/scifun

- kanał prowadzony już od 2011 roku. Znajdziecie tam mnóstwo ciekawostek, zagadek rzeczywistości i fantastyczny świat nauki.

logo SciFun

 

Nauka. To lubię https://www.youtube.com/user/naukatolubie

- kanał prowadzony przez znanego fizyka pisarza i publicystę -Tomasza Rożka. Z jego filmów poznacie największych polskich i światowych naukowców, makro świat , obejrzycie wiele eksperymentów, dowiecie się dlaczego złoto jest drogie, co się kryje w jabłku, a także jak zrobić magiczny piasek.

logo Nauka. To lubię

 

Nauka jest fajna https://www.youtube.com/channel/UCVKMSRsbX7Itv5ZtDHrMvCw

- kanał edukacyjny z eksperymentami dla dzieci, dzięki którym możecie dowiedzieć się m.in skąd się biorą dziury w zębach, jak zrobić własny papier i co odkryjemy pod mikroskopem w kuchni. Znajdziecie tu pomysły na domowe doświadczenia i dowiecie się jak wykonać je krok po kroku, korzystając z przedmiotów i substancji codziennego użytku.

Logo Nauka jest fajna.

 

Centrum Nauki Kopernik https://www.youtube.com/c/CentrumNaukiKopernik

- oficjalny kanał Centrum Nauki Kopernik, gdzie prowadzone są m.in. laboratoria i lekcje online, transmitowane pokazy nieba z planetarium. Wśród opublikowanych filmów zobaczycie też ciekawe wykłady, eksperymenty oraz poradniki np. jak stworzyć własnego satelitę .

Logo Centrum Nauki Kopernik

 

Laboratorium Wyobraźni https://www.youtube.com/c/LaboratoriumWyobraźni

- to kanał poznańskiego centrum nauki.  Umieszczane filmy pozwalają na zdobycie wiedzy, zrozumienie otaczających zjawisk i pobudzenie ciekawości świata.

Logo Laboratorium Wyobraźni

 

Uwaga! Naukowy bełkot https://www.youtube.com/c/UwagaNaukowyBełkot

- ciekawe fakty ze świata nauki. Profesjonalne wykonanie,  konkretna wiedza i źródła w opisach filmów.

Logo Uwaga! Naukowy bełkot

 

Kasia Gandor https://www.youtube.com/c/KasiaGandor

- kanał prowadzony przez biotechnolożkę i popularyzatorkę wiedzy. Znajdziecie tu filmy popularnonaukowe i minidokumenty o środowisku, zdrowiu i technologii. Wiedza podana jest w bardzo przystępny sposób, często obalając popularne mity.

Logo Kasia Gandor

 

Crash course (anglojęzyczny) https://www.youtube.com/user/crashcourse

- ogromna baza wiedzy z różnych dziedzin w pigułce. Serie filmów poświęcone są zagadnieniom socjologii, filozofii, biologii, fizyki, chemii, astronomii, anatomii, ekologii, statystyki, historia filmu i inne.

Logo Crash Course

 

School of life (anglojęzyczny) https://www.youtube.com/user/schooloflifechannel

- znakomity kanał dla wszystkich, którzy rozpoczynają swoją przygodę z filozofią. Znajdziecie tam m.in. serię filmów która w bardzo przystępny i ciekawy sposób opowiada o wielkich filozofach.

Logo School of life

 

Kurzgesagt – In a Nutshell (anglojęzyczny) https://www.youtube.com/user/Kurzgesagt

- znajdziecie tu doskonale opracowane merytorycznie tematy z dziedzin takich jak fizyka, medycyna, technologia czy filozofia opatrzone  genialnymi animacjami. Ułatwieniem jest to, że bardzo szybko dodawane są polskie napisy (zwykle już po 2-3 dniach).

Logo Kurzgesagt

 

Wisecrack (anglojęzyczny) https://www.youtube.com/wisecrack

- materiały tworzą tu naukowcy, filmowcy, artyści i pasjonaci popkultury, którzy są ciekawi i kontemplują otaczający nas świat. Badają wielkie idee, takie jak filozofia i krytyczne myślenie przez pryzmat filmów, programów telewizyjnych, gier wideo, bieżących wydarzeń, książek i nie tylko, a to wszystko na bardzo wesoło.

Logo Wisecrack

A.P.

Pytania do informatora

Zadaj pytanie

 

Brak opublikowanych odpowiedzi do pytań lub nie zadano pytań dotyczących tego informatora.