Do najczęstszych skutków przewlekłego stresu należą:
- Bóle głowy
- Problemy gastryczne (wrzody i problemy z trawieniem )
- Bóle w klatce piersiowej
- Bóle pleców, uczucie ciągłego napięcia karku
- Otyłość lub szybkie tracenie na wadze
- Problemy z cerą, włosami, paznokciami
- Obniżenie odporności, większa podatność na tworzenie się w organizmie stanów zapalnych
- Cukrzyca
- Bezsenność
Stres może wywoływać bardzo wiele sytuacji, od bardzo trudnych jak śmierć bliskiej osoby, rozwód, przewlekła choroba własna lub członka rodziny, utrata pracy do sytuacji z którymi musimy się mierzyć codziennie - trudna rozmowa z szefem, nadmiar obowiązków, zmęczenie, kłótnia z partnerem itp.
Jak zminimalizować negatywne skutki życia w stresie?
- Wysypiaj się, dorosłemu człowiekowi potrzeba ok. 7-8 godzin snu żeby mógł efektywnie funkcjonować. Sen pomaga rozładować napięcie nagromadzone w ciągu całego dnia
- Uprawiaj sport, wysiłek fizyczny powoduje tworzenie się w organizmie hormonu szczęścia czyli endorfin, które poprawiają nasz nastrój.
- Weź ciepłą kąpiel z ulubionymi olejkami eterycznymi, pomoże rozluźnić mięśnie i wyciszy
- Zdrowo się odżywaj, jedz dużo warzyw i owoców, to bogate źródło witamin i minerałów. Dobrze odżywiony organizm jest odporniejszy na czynniki stresogenne. Pomocny w walce ze stresem będzie również magnez, jego prawidłowy poziom w organizmie powoduje syntezę serotoniny odpowiedzialnej za dobry nastrój i regulację snu, hamuje również uwalnianie adrenaliny i noradrenaliny czyli hormonów stresu.
- Pij herbatki ziołowe, pomogą zmniejszyć napięcie nerwowe, wyciszą, odprężą i pozytywnie wpłyną na nasz sen. Najlepszym wyborem będzie melisa, rumianek, chmiel lub lawenda.
Warto wprowadzić do codziennego życia różnego rodzaju techniki relaksacyjne takie jak ćwiczenia oddechowe, uprawianie jogi, masaż relaksacyjny, ćwiczenie na rozluźnienie mięśni karku i szyi czy trening Jacobsona. Regularnie wykonywane pomogą zwolnić rytm oddechowy i akcję serca dzięki czemu będziemy wyciszeni i spokojni.
Ćwiczenie oddechowe
Usiądź wygodnie, przyjmij komfortową dla siebie pozycję skoncentruj się na oddechu. Powoli wciągaj powietrze nosem i po około 3 sekundach wypuszczaj ustami. Czynność powtarzaj kilka minut. Oddychaj głęboko przeponą czyli napełniaj powietrzem brzuch, dzięki temu oddech się spowolni i wydłuży. Zadbaj o to aby powietrze którym oddychasz było świeże, przed rozpoczęciem ćwiczenia wywietrz pomieszczenie.
Rozluźnienie mięśni karku i szyi
Stań w lekkim rozkroku i wykonuj szyją ruch jakbyś kręcił w powietrzu głową ósemki, powtarzamy ćwiczenie 10 raz w jedną i 10 razy w drugą stronę.
Trening Jacobsona
Trening ten polega na napinaniu i rozluźnianiu określonych grup mięśni. Napinamy dany mięsień z wdechem, wytrzymujemy około 5 sekund i rozluźniamy. Każdą partię mięśni możemy napinać 2 lub 3 razy ale należy robić krótkie przerwy. Napinamy następujące partie mięśni : czoło, oczy usta, szyja, barki, klatka piersiowa, brzuch, ręce, pośladki, dłonie, prawa noga, lewa noga, prawa stopa, lewa stopa. Kolejność napinania mięśni jest dowolna możemy zacząć od głowy, rąk czy stóp. Trening wykonuj w pozycji leżącej.
Martyna Keczmerska
psycholog
Pytania do informatora
Brak opublikowanych odpowiedzi do pytań lub nie zadano pytań dotyczących tego informatora.