Jak wspomagać rozwój osobowości

Grafika do poradnika: Jak wspomagać rozwój osobowości. Dziecko na tle nieba z wyciągniętymi na boki rękami. fot pexels Johannes Plenio

Spis treści

  • Aktywność

  • Kontakt z przyrodą

  • Rozmawiaj i słuchaj

  • Wspólny czas w gronie rodziny

  • Czytaj

Osobowość to charakterystyczny i niepowtarzalny zbiór indywidualnych cech, rzutujących na zachowanie się człowieka i jego relacje ze światem zewnętrznym. Obrazuje, czego oczekujemy od otaczającego nas świata i jak na ten świat reagujemy. Osobowość kształtuje się przez całe życie.Człowiek ma uwarunkowaną biologicznie potrzebę zaspokajania swoich potrzeb poprzez podejmowaną aktywność.

Aktywność

Aktywność człowieka wpływa na rozwój osobowości. Do prawidłowego rozwoju każdego człowieka potrzebna jest równowaga pomiędzy aktywnością fizyczną i umysłową. W ostatnim czasie słyszymy często - i słusznie – o zbyt małej aktywności fizycznej nie tylko dzieci i młodzieży, ale też osób dorosłych. Zachęcając do ruchu i ćwiczeń fizycznych mamy na celu przede wszystkim oderwanie współczesnego społeczeństwa od zdobyczy techniki, komputerów, smartfonów, tabletów i telewizji. Bez tych urządzeń nie wyobrażamy już sobie życia. Troska nasza obejmuje przede wszystkim dzieci i młodzież. W okresie pandemii, skazani na zdalne nauczanie zmuszeni są do siedzenia przy komputerach i smartfonach wiele godzin. Często bez nadzoru rodziców.
Każda jednostronność jest szkodliwa. Dbając o prawidłowyi wszechstronny rozwój pamiętajmy, aby był on kompletny i dotyczył wszystkich aspektów osobowości. Ważny jest prawidłowy rozwój ciała, ale też motywowanie, budowanie prawidłowych relacji międzyludzkich, radzenie sobie z emocjami, rozwijanie wyobraźni, uczuć, umiejętność wypowiadania swoich opinii, odczuć, itp.

Kontakt z przyrodą

Kiedy tylko to możliwe człowiek powinien obcować z przyrodą, wyjść na spacer, poszukać skweru, parku, lasu. Popatrzeć na zieleń - to balsam dla oczu. Zieleń najszybciej regeneruje narząd wzroku. Narząd wzroku ciężko pracuje cały dzień. Jeśli oczy są zdrowe, błyszczą i świecą. Zaczerwienione, podpuchnięte i bez blasku wołają o pomoc.
Zieleń uspokaja, przynosi ukojenie i odstresowuje. Rośliny zielone w procesie fotosyntezy wytwarzają tlen. Oddychajmy głęboko dotleniając płuca. Dziesięć głębokich wdechów potrafi uspokoić, złapać dystans i przede wszystkim pomaga nie reagować tak, jak reagować nie chcemy. Posłuchajmy ciszy o ile to możliwe. W codziennym zgiełku dnia wiele problemów wydaje się być nie do rozwiązania. Cisza i zieleń uspokaja, pozwala uporządkować myśli i znaleźć rozwiązania. Wsłuchajmy się w siebie, w swoje uczucia.
Wspierajmy emocje,uczmy się rozpoznawać swoje własne emocje, oswajać je i przede wszystkim dawać sobie do nich prawo. Jeśli zagnieździła się w nas złość, gniew, strach, agresja, wyrzućmy je z siebie.Nie masz z kim porozmawiać? Znajdź zaciszne miejsce w parku lub w lesie i wykrzycz wszystko, co cię gnębi. Jesteś cząstką tego świata. Masz prawo tu być.

Rozmawiaj i słuchaj

Wciąż zapominamy jak rozmowa z drugim człowiekiem jest ważna dla naszego ogólnego rozwoju. Wypowiadane słowa sprawiają, że sami je słyszymy. Często znajdujemy rozwiązanie problemu w momencie wypowiedzenia go głośno. Terapie psychologiczne czy psychiatryczne to nic innego, tylko odpowiednio prowadzone rozmowy. Najlepszym lekiem na wszystkie problemy jest drugi człowiek.
Rozmowa to dialog, wymiana myśli i odczuć. Przeważnie koncentrujemy się na własnych problemach nie słuchając drugiej osoby. Pamiętaj, że ona może ci powiedzieć coś bardzo ważnego. Patrzy na twój problem z boku, bardziej obiektywnie. Słuchaj jej uważnie. Rozważ dokładnie co mówi, nawet wtedy, jeśli jej poglądy będą zupełnie inne od twoich.

Wspólny czas w gronie rodziny

Niejednokrotnie zapominamy w biegu codzienności, jak ważne są wspólne chwile spędzone w gronie rodziny. Razem zjedzony obiad może być okazją do rozmów, wypowiadania swoich poglądów, opowiedzenia wydarzeń, wsłuchania się w siebie nawzajem, a w efekcie do lepszego poznania i wzajemnej troski o siebie. Każdy chce być dostrzeżony, wysłuchany. Gdzie mamy szukać akceptacji, jeśli nie u najbliższych osób? Kto nam lepiej doradzi w trudnych momentach życia? Człowiek jest istotą stadną. Samotność mu nie służy.

Czytaj

Nie można przecenić roli czytania, gdyż brak tej umiejętności blokuje dalszy rozwój. Jak sprawić, aby polubić czytanie? Najlepiej, aby rodzic zaczął czytać dziecku już w wieku niemowlęcym. Czytając dziecku wpływamy na rozwój mózgu i rozwój mowy, rozwijamy ciekawość świata i wyobraźnię, kształtujemy wrażliwość i przede wszystkim zacieśniamy więzi. Wyrabiając w dziecku nawyk czytania sprawiamy, że samo szybko sięgnie po książkę i wówczas możemy czytać razem. Umiejętność płynnego czytania warunkuje dalszy rozwój dziecka w innych dziedzinach, wzmacnia zdolności poznawcze, wśród postaci literackich pozwala znaleźć autorytety. Może pomóc w efektywnym radzeniu sobie z sytuacjami trudnymi takimi jak lęki, frustracje, niska samoocena, uzależnienia, wpływa także na kształtowanie się poczucia własnej wartości.

Osobowość jest pojęciem bardzo złożonym i skomplikowanym, tak jak skomplikowany i wielostronny jest człowiek. Na wiele czynników ją kształtujących nie mamy wpływu, np. na nasze geny. Warto jednak popracować, abyśmy wykorzystując dostępne czynniki budowali silne osobowości oraz pomagali w ich tworzeniu następnym pokoleniom.

Anna Juklaniuk
Koordynator wolontariatu w MOPS w Przasnyszu

Pytania do informatora

Zadaj pytanie

 

Brak opublikowanych odpowiedzi do pytań lub nie zadano pytań dotyczących tego informatora.