Spotkania - idea działania

Grafika do poradnika: Spotkania - grupa ludzi ogląda wspólnie film - fot. pexels Cottonbro.jpg

Spis treści

  • Klub filmowy

  • Moja Mama, Tata, potrafi…

  • Wspólne granie

  • Kluby wsparcia

Aby aktywnie zatroszczyć się o przyszłość swoich dzieci, jednocześnie łącząc przyjemne z pożytecznym, warto wziąć udział w proponowanych przez nas przedsięwzięciach. Służą one m.in. temu, abyśmy mogli się wzajemnie poznawać, uczyć się od siebie i wspierać. W każdym z nas tkwi coś dobrego i każdy z nas może to przekazać innym. W mieście jest zapewne wielu ludzi o podobnych zainteresowaniach, ale też podobnych, codziennych kłopotach. Każdy ma swoje sposoby na radzenie sobie z typowymi napięciami pojawiających się w życiu rodzinnym, na to jak roztropnie gospodarować budżetem domowym, jak kierować zainteresowania dzieci na ‘bezpieczne tory’ czy jak wdrażać je w codzienne obowiązki. Możliwość wymiany doświadczeń, otwarcia się na innych jest doskonałą okazją do uczenia się od siebie i sprawdzania rozwiązań innych niż własne.

Klub filmowy

Takie możliwości wymiany pomysłów i kompetencji stwarzają m.in. proponowane przez nas spotkania ‘Klubu Filmowego’. Jak sama nazwa wskazuje będziemy wspólnie oglądać filmy i przyjemnie spędzać czas. Proponowane przez nas projekcje będą także punktem wyjścia do rozmów np. o codziennych troskach czy znaczeniu i konsekwencjach podejmowanych przez nas decyzji. Takich wrażliwych tematów i pytań jest wiele. Dobrze jest omówić przynajmniej niektóre z nich, warto też porozmawiać odwołując się przy tym do własnych doświadczeń, przeżyć, itp.

Moja Mama, Tata, potrafi…

Każde z naszych dzieci chciałoby mieć jakieś powody, dla których może być dumne ze swoich rodziców. Jakie to mogą być powody? Cóż, każdy z nas ma jakieś zainteresowania, umiejętności czy doświadczenia, każdy wie coś, czego nie wiedzą inni i każdy z nas potrafi sprawnie robić coś, co innym przychodzi z trudnością. Te umiejętności, to także powody do dumy dzieci ze swoich rodziców i warto przekonać o tym swoje pociechy! W jaki sposób można to zrobić? Na przykład biorąc udział w przedsięwzięciu ‘Moja Mama, Tata, potrafi…’. Jest to świetna okazja do przekonania własnych dzieci o tym, że mimo wad, jesteśmy pod jakimś względem wyjątkowi, umiemy zrobić to, czego inni rodzice nie potrafią i możemy pokazać, że tak jest rzeczywiście.

Wspólne granie

Wielu z nas – rodziców – ma sporo trudności z nawiązywaniem bezpośrednich kontaktów ze swoimi dziećmi, nie bardzo wie, jak z nimi rozmawiać, itp. Jedną z możliwości radzenia sobie z tymi trudnościami jest robienie czegoś wspólnie – i nie ma większego znaczenia to, czym to ‘wspólnie’ jest. Jednym z działań prowadzonych w ramach projektu Potencjały są spotkania ‘Wspólne granie’.  Wspólna zabawa może polegać np. na takiej organizacji wybranej gry komputerowej, aby konkurowali pomiędzy sobą nie indywidualni gracze, ale zespoły złożone z rodziców i dzieci. W tego rodzaju grach liczą się przede wszystkim decyzje podejmowane przez cały zespół. Nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby te decyzje były dyskutowane i uzgadniane w ramach grup złożonych z rodziców i dzieci. To jedna z prostych możliwości nauczenia się tego, jak współpracować z własnym dzieckiem!

Więcej o klubie Wspólne granie tutaj

Kluby wsparcia

Pytania do informatora

Zadaj pytanie

 

Brak opublikowanych odpowiedzi do pytań lub nie zadano pytań dotyczących tego informatora.