Relacja z warsztatów Promocja zdrowia z 26 i 27 lutego

Inicjatywy
Zdjęcie grupowe z warsztatów
  • Dodano:
    02.03.2021 18:10
  • Zmieniono:
    09.11.2021 8:46
  • Autor:
    Aneta Popiel
  • 2

W dniach 26-27.02.2021 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Przasnyszu odbyły się warsztaty z Promocji zdrowia. Pierwszego dnia w zajęciach wzięło udział 16 uczniów z klasy IIc i 3 uczniów z zerówki, natomiast drugiego dnia w zajęciach uczestniczyło 14 uczniów z klasy IIc i 3 uczniów z zerówki.

Warsztaty poprowadziły nauczycielki nauczania wczesnoszkolnego mgr Małgorzata Perzanowska oraz mgr Wioletta Płoska. Przed zajęciami prowadzące przygotowywały się na podstawie konsultacji z opiekunem działania oraz literatury poleconej przez Panią prof. Stanisławę Golinowską.

W ciągu dwóch dni przez 4 godzin i 40 minut dzieci miały okazje za pomocą aplikacji „zdrowe zakupy” porównywania składu produktów oraz segregowania ich na te wartościowe i bez wartości. Ponadto wszyscy uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób odróżniać składniki naturalne od sztucznych i jak wielki wpływ na zdrowie człowieka ma spożywanie tylko pełnowartościowych produktów. Każdy z uczestników warsztatów miał okazję samodzielnego wykonania deseru ze swoich ulubionych owoców. Uczniowie stworzyli też swoje przepiśniki, w których zawarli autorskie pomysły na zdrowe desery i przekąski. Dzieci podczas zajęć dowiedziały się też jaką rolę w życiu człowieka odgrywa woda, i czym się ona różni od słodkich napojów i nektarów.

Podczas sobotnich zajęć uczniowie wzięli udział w dyskusji na temat przeciwdziałania upadkom i urazom, a także dowiedzieli się co zrobić jeśli ktoś z ich otoczenia ulegnie wypadkowi. Dzieci nauczyły się też udzielania pierwszej pomocy osobie nieprzytomnej oraz układania osoby poszkodowanej w pozycji bocznej. Nie zabrakło oczywiście przypomnienia numerów alarmowych, które są niezbędne do wezwania pomocy.

 Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się także co to jest stres, jakie są jego oznaki i u kogo można szukać wsparcia. Ponadto uczniowie biorący udział w zajęciach, poznali metody i techniki radzenia sobie ze stresem. Jedną z metod, którą poznały dzieci i która najbardziej je zaciekawiła jest medytacja (świecka) dla dzieci, dzięki której uczniowie się wyciszają, mają większą zdolność koncentracji uwagi oraz stają się dla siebie bardziej empatyczni i życzliwi.

Wszyscy bardzo chętnie brali udział w zajęciach przygotowanych przez panie prowadzące warsztaty. Z reakcji uczniów dało się zauważyć, że wiele treści, które pojawiły się podczas zajęć jest im nieznanych. Uważam jednak, że umiejętności nabyte przez uczniów w trakcie trwania warsztatów będą towarzyszyły im przez całe życie.

Opracowała: mgr Małgorzata Perzanowska

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w GALERII