Symulator Budżetu Domowego

Zaprojektowaliśmy narzędzia „Dzienniczek budżetowy” oraz „Symulator Budżetu Domowego”, które pomogą Ci monitorować oraz zaprojektować domowy budżet i podejmować w przyszłości lepsze decyzje finansowe.

Budżet domowy to przeważna sprawa wspólna, wymagająca niekiedy wspólnych konsultacji domowników. Zachęcamy zatem, aby z proponowanych narzędzi korzystać razem z najbliższym i podejmować wspólnie decyzje finansowe, które będą jak najlepsze dla Waszego gospodarstwa!

Pamiętaj, że żadne narzędzie ani symulator budżetowy nie zwalnia od myślenia i nie podejmuje za Ciebie, czy innych członków gospodarstwa decyzji! Ponadto na pierwsze efekty w postaci, np. oszczędności, trzeba poczekać nawet kilka miesięcy. Planowanie domowych finansów i racjonalne gospodarowanie wymaga zatem odrobiny samozaparcia i cierpliwości. Ale nie zrażaj się, jak już zobaczysz rezultaty, przekonasz się, że warto!

Z Dzienniczka budżetowego oraz Symulatora Budżetu Domowego można korzystać niezależnie, aczkolwiek lepsze efekty uzyskasz, jeżeli wypróbujesz oba narzędzia.

Symulator Budżetu Domowego

Witamy na stronie Symulatora Budżetu Domowego. Po kolei przeprowadzimy Cię przez kolejne kroki, które pozwolą Ci korzystać z narzędzia i zaplanować domowy budżet. Z Symulatora najlepiej jest korzystać wspólnie z partnerem/ partnerką oraz innymi domownikami.

Krok 1

W tym miejscu wpisz wszystkie miesięczne źródła dochodów w Twoim gospodarstwie domowym. Pamiętaj, żeby wpisać dochody zarówno Twoje, jak i pozostałych domowników.

Tutaj wpisz planowane miesięczne dochody gospodarstwa
Wynagrodzenie z pracy Inne wynagrodzenie z pracy live_help Emerytura/renta Świadczenie 500+ Inne dochody w gospodarstwie live_help
Krok 2

Aby wykonać ten krok będziesz musiała/ musiał zastanowić się nad miesięcznymi wydatkami w Twoim gospodarstwie. W tym celu możesz skorzystać z wypełnionego Dziennika Wydatków Domowych lub Dzienniczka Budżetowego . Możesz też skonsultować wspólnie z domownikami jakie są Wasze potrzeby i ile pieniędzy wydacie w nadchodzącym miesiącu.

Następnie, w tabeli po lewej stronie wpiszcie, ile pieniędzy zamierzacie przeznaczyć na poszczególne rodzaje kategorie wydatków, tj. opłaty, żywność czy ubrania. Jak już to zrobisz, przejdź do części tabeli po prawej stronie i spróbuj zaplanować, z których źródeł pokryte zostaną te wydatki. Planowane wydatki mogą być pokryte w całości z jednego źródła dochodu, np. opłaty mieszkaniowe z wynagrodzenia pracy partnera/partnerki, ale mogą być też pokryte z dwóch lub więcej źródeł dochodu, np. wynagrodzenia z pracy partnera/ partnerki oraz emerytury/renty. Pamiętaj tylko, żeby kwota wydatków nie może przewyższać kwoty dochodów!

Tutaj wpisz planowane miesięcznie wydatki gospodarstwa Tutaj wpisz jaką kwotę z danego źródła dochodu zamierzasz przeznaczyć na daną kategorię wydatków BILANS live_help
KATEGORIA WYDATKÓW PLANOWANA KWOTA
Twoje wynagrodzenie z pracy
-
Inne wynagrodzenie z pracy live_help
-
Emerytura/renta
-
Świadczenie 500+
-
Inne dochody w gospodarstwie live_help
-
Opłaty mieszkaniowe live_help -
Kredyty, pożyczki, raty -
Telekomunikacja i Internet live_help -
Transport live_help -
Artykuły spożywcze live_help -
Higiena i kosmetyki live_help -
Artykuły domowe i zwierzęta live_help -
Dzieci live_help -
Opieka zdrowotna live_help -
Ubrania -
Rozrywka i hobby live_help -
Prezenty -
Oszczedności, darowizny -
Inne wydatki -
RAZEM - - - - - - -
Twój wynik
   
Planowane mięsięczne dochody -
Planowane miesięczne wydatki -
ILE PIENIĘDZY CI ZOSTANIE? -
Krok 3

Wypełnioną tabelę możesz pobrać tutaj i wydrukować. Staraj się postępować zgodnie z tymi założeniami. Pod koniec miesiąca zrób rewizję – przemyśl, czy udało Ci się trzymać planu, czy nie i dlaczego tak się stało. Wyciągnij wnioski i spróbuj je uwzględnić w kolejnym miesiącu. Powodzenia!

Wypróbuj także Dzienniczek budżetowy, który pomoże Ci monitorować wydatki.